Bořek Šípek

Posted on: Po, 02/15/2016 - 13:04 By: klarisa

O víkendu nás zarmoutila zpráva o úmrtí českého rodáka, který byl uznávaným umělcem po celém světě. Bořek Šípek zemřel v sobotu 13. února 2016. 

Prof. Dr. Ing. arch. Bořek Šípek (14. června 1949 Praha – 13. února 2016) byl světoznámý český výtvarník, architekt, designér a vysokoškolský učitel, známý zejména jako tvůrce skleněných uměleckých objektů a nábytku nebo jako hlavní architekt správy Pražského hradu z období prezidenta Václava Havla (1992–2002). Byl také uměleckým ředitelem společnosti Czech Deco Team – sdružení architektů, designérů, výrobců a dovozců designového nábytku, kteří se rozhodli spolupracovat na společných realizacích a přispět k propagaci českého designu. Více zde... 

Související články:
Zemřel výtvarník, architekt Bořek Šípek, bylo mu 66 let
Zemřel výtvarník, architekt a designér Bořek Šípek, bylo mu 66 let
Bořek Šípek (+66) zemřel: podlehl zákeřné rakovině 

 

Jsou umělci, kteří mají svůj výrazný rukopis a zároveň jsou schopní s citem obohatit to, co už dobře funguje. Je třeba ale také těch, kteří toto spojení umožní. 
Pražský hrad by mohl vyprávět... myslím, že o kvalitě spojení Tomáš Garrigue Masaryk - Jože Plečnik není třeba pochybovat, stejně jako o originálním využití skla z dílny Bořka Šípka, kterého si pro tuto práci vybral Václav Havel.

Fotografie jsou z kondolenčního dne na Pražském hradě 22. 12. 2011, kdy se lidé loučili se zesnulým prezidentem Václavem Havlem. Váza s liliemi byla umístěna ve Vladislavském sále společně s rakví a je vlastně takovým malým symbolem propojení Havel - Šípek. Vázu navrhl Václav Havel a Bořek Šípek ji podle jeho návrhu zhotovil... "Václav Havel vytvořil nákres vázy, připomínající stonek šípku hustě posetý trny, v roce 2004. Vázu pojmenoval Neuchopitelný šípek. Nákres vázy daroval Šípkovi, který v době jeho prezidentské funkce pracoval pro Pražský hrad, k jeho 55. narozeninám. Bořek Šípek vázy vyrobil spolu se sklářskými mistry z Nového Boru." 

Související články:
Bořek Šípek vytvořil kolekci váz podle návrhu Václava Havla
Šípkova postmoderna na Pražském hradě reagovala na éru, která neměla smysl pro humor