Chris Morin-Eitner a jeho koláže

Posted on: Čt, 03/03/2016 - 16:06 By: klarisa

Pařížan Chris Morin-Eitner je vystudovaný architekt, který se věnuje fotografii a tvorbě krátkých filmů. Zajímavou částí jeho práce je tvorba fotografických koláží světových metropolí (Paříž, Londýn, Moskva, New York, Peking, Dubai), na kterých jakoby zapracoval čas...


"Angkor, dnes zahalený do vinné révy má úžasnou poezii tak vzdálenou lidské přítomnosti, kterou může člověk i nadále vnímat... a zítra Dubaj, Šanghaj, New York, Řím, Paříž... Co se stane s těmito městskými prostory, s těmito megaměsty, s touto civilizací, která je na rozkvětu, ale bezpochyby je odsouzena zmizet, stejně jako Mayové nebo Rudí Khmerové?" říká Chris Morin-Eitner.

Nápad pro tvorbu této série vznikl během Chrisovy návštěvy trosek Angkoru v roce 2007. Fotograf byl ohromen tím, co vzniklo pádem hlavního města říše a převzetím tohoto velkého urbanistického komplexu do rukou přírody. Byl uchvácen znovuzrozením přírody, kdy kvetoucí rostliny kolonizují místo, zvířata jsou jediné bytosti, které zde zůstali a jedinou známkou existence lidí je přítomnost jejich rozpadajících se budov.

Chris Morin vytváří svůj barevný, kvetoucí a surrealistický vesmír tím, že kombinuje skutečné fotky ikonických budov z celého světa se zvířaty stromy a rostlinami, které převzaly vládu nad lidskou rukou vytvořenými objekty. Všechny díly výsledného obrazu, od impozantní architektury až po nejmenší chomáč trávy byly zachyceny fotoaparátem autora během jeho cest a jsou součástí desítek tisíc snímků jeho archivu.

Jeho práce odráží myšlenku lidské marnosti, totiž výstavbu budov monumentálních rozměrů, hmatatelný důkaz nadvlády člověka nad přírodou. Chris Morin svrhává tuto ješitnost tím, že navrací přírodě celou její sílu.
 

Chris Morin-Eitner
se narodil v roce 1968, měl několik samostatných výstav fotografií a stálé expozice jsou v Paříži a Londýně:
Galerie W - 44 rue Lepic 75018 Paris - www.galeriew.com
70 Paul Street EC2A 4NA London

www.chrismorinphoto.com
chris@morin-eitner.com