Cliffs Of Moher (Irsko)

Posted on: Čt, 07/09/2015 - 09:54 By: klarisa

Moherské nebo chcete-li Mohérové útesy dosahují výšky 214 m a táhnou se podél západního pobřeží Irska v délce 8 km od Hag's Head (irsky Ceann na Cailleach - Hlava čarodějnice) na jihu až za O'Brienovu věž na sever.
 

Moherské útesy (anglicky Cliffs of Moher nebo též Cliffs of Mohair, irsky Aillte an Mhothair, literárně „cliffs of the ruin“) jsou břidlično-pískovcové útesy, které se nacházejí na západě Irska v hrabství Clare a provincii Munster, mezi obcemi Doolin a Ennistimon jihovýchodně od oblasti Burrenu (irsky An Bhoirrean). Útesy kolmě spadají do Atlatského oceánu a se svojí výškou přes 200 m se řadí mezi nejvyšší útesy v Evropě. Vznikly v průběhu stovek milionů let postupným ukládáním jednotlivých vrstev černé břidlice, pískovce a zkamenělých mořských živočichů.. Mořská voda, vítr a mráz je pak vytvarovaly do dnešní podoby. Od roku 2011 Moherské útesy tvoří s oblastí Burrenu (krasová oblast) geopark. 
Útesy jsou důležitým místem pro hnízdění mořských ptáků (více než 20 druhů). Pozorovat tady můžeme tisíce dospělých papuchalků, alky, alkouny, buřňáky i několik druhů racků. 

Z útesů lze spatřit Aranské ostrovy, Galwayský záliv či oblast Connemara. Na nejvyšším bodě útesů se nachází O'Brienova věž (O'Brien's Tower), kterou nechal postavit sir Cornelius O'Brien (potomek někdejšího irského krále Briana Borúa) v roce 1835 za účelem nalákání turistů (od počátku sloužila jako rozhledna). Jiná verze tvrdí, že tím chtěl uchvacovat dámy, jež sem zval. Na útesech chrání turisty kamenná zídka, jejíž stavbu si Conelius vyvzdoroval na anglickém parlamentu. Pod věží z moře také vystupuje ostroh zvaný Branaunmore (irsky An Branán Mór), občas označovaný jako O'Brien's Stack (česky O'Brienův útes).
 
Moherské útesy patří s téměř milionem návštěvníků k nejnavštěvovanějším místům v Irsku. I proto zde bylo vybudováno v 2007 moderní návštěvnické středisko, které je umístěno pod povrchem, aby neporušovalo scenérii útesů. Cesta po vrcholu útesů je ohrazena speciální bariérou. V návštěvnickém centru je k vidění nová interaktivní expozice Atlantic Edge, která seznámí zájemce s přírodními zákony i se životem na pobřeží Atlantického oceánu
Útesy jsou otevřeny v létě od 9.00 do 19.00 (od července do srpna dokonce do 21.00), v zimě je otvírací doba většinou od 9.00 do 17.00. Základní vstupné činí 6 €; studenti a senioři mají vstupné snížené a děti do 16 let mají vstup volný. V areálu se nachází restaurace, parkoviště pro auta a autobusy. Areál je bezbariérově přístupný.
 
Na útesech se v roce 2009 natáčela část filmu Harry Potter a princ dvojí krve. Na útesech se rovněž často natáčejí videoklipy.