Hledají se krávy!

Posted on: Po, 03/14/2016 - 12:46 By: klarisa

Pamatujete si na krávy v Pražských ulicích, které byly součástí projektu CowParade 2014? Některé byly vydraženy pro charitativní účely, některé si zakoupily firmy nebo soukromé osoby. Deník Metro nyní pátrá po jejich osudu.

Asi málokterá výstava ve veřejném prostoru měla takový ohlas jako přehlídka krav v životní velikosti, které podle svých představ vyzdobili umělci a známé osobnosti. Vůbec se tomu nedivím... bylo to vtipné, milé i inspirující. No uznejte, potkat v dnešní době ve městě krávu (a jakou :-D) , to se nestává kažý den. Pamatuji si, jak jsem chodila po ulici, fotila krávy a bavila se reakcemi dětí i dospělých...

A jak to všechno vzniklo?

CowParade je v současnosti největší a nejúspěšnější veřejný umělecký projekt na světě, který od roku 1999 zavítal již do 79 měst a v letošním roce bude hostit Miami.
Sklolaminátové sochy krav zdobí místní umělci a poté jsou rozmístěny v centru města na veřejných místech jako jsou nádraží, důležitých ulice nebo parky. Jejich design často reflektuje místní kulturu a další relevantí témata.
Po výstavě, která trvá většinou několik měsíců jsou sochy vydraženy a výtěžek je věnován na charitativní účely.
Existuje několik variant tvaru, ale tři nejběžnější tvary krávy navrhl švýcarský rodák Pascal Knapp, jež byl pověřen vytvořit návrhy speciálně pro projekt CowParade. Pascal Knapp zároveň vlastní autorská práva na "stojící, ležící, a pasoucích se typ krávy", které jsou používané při CowParade.
Pojem "cow parade" má svůj původ ve švýcarském Curychu. V roce 1998 umělecký ředitel Walter Knapp realizoval svou myšlenku, která byla uskutečněna poprvé v roce 1986, kdy byl vystavován lev, jako symbol Curychu. Exhibice v roce 1998 měla název "Land in Sicht" (volně překládáno jako "venkovské pohledy").
Tento koncept byl přenesen do Spojených států, kde se podobná akce konala v roce 1999 a na památku původní výstavy je bronzový odlitek jedné z krav vystaven v Chicagu doteď.
Úspěch projektu následně inspiroval mnoho dalších měst k realizaci podobných projektů. Historie zde...
www.cowparade.com
 

CowParade Prague 2004 odstartovala na Den dětí, tedy 1. 6. 2014 a pro velký zájem požádali organizátoři pražský magistrát o prodloužení akce o 14 dnů. Jednalo se ale pouze o 30 nejvíce obdivovaných exponátů, ostatní se postupně stáhly ze svých pozic do centra CowParade v jedné z Karlínských továren. Nakonec tedy mohli lidé vidět krávy v ulicích města naposledy ve čtvrtek 14. 10. 2004.
Celkem se sešlo 805 návrhů od 351 autorů, které projekt zaujal. Byli mezi nimi např. Jan Saudek, Aňa Geislerová, Jiří Anderle, Sára Saudková, Osmany Laffita, Dara Rolins, Marek Vašut, Bořek Šípek, ale i Studenti Gymnázia Jana Nerudy v Praze nebo děti z Jedličkova ústavu a škol pro tělesně postižené hl. města Prahy.

Oficiálně byla CowParade Praha 2004 ukončena na slavnostním charitativním večeru 3. listopadu, kdy bylo pod vedením aukční síně Sotheby's vydraženo 33 krav v pražském hotelu Carlo IV. (Senovážné náměstí), které byly vybrány kvůli své "umělecké", ale i atraktivnosti pro dražitele. Favoritkami na největší úspěch byly krávy Václava Havla, Bořka Šípka nebo Jana Saudka. Polovinu přihlášených zájemců o dražené krávy tvořili cizinci. Vyvolávací ceny se pohybovaly od 50 tisíc do 100 tisíc korun a podařilo se prodat všechny! Slavnostního večera se mimo jiné účastnili i někteří tvůrci, jako např. VáclavHavel, Karel Gott nebo Marek Vašut.  Za prodané krávy získaly dobročinné organizace (Nadační fond dětské onkologie Krtek, Sdružení Zdravotní klaun, Občanské sdružení DědinaNadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 a Občanské sdružení Villa Vallila) - 4 520 000 Kč.
A jaké krávy získaly nejvíc peněz?
          1. "Svoboda pro krávy" - Václav Havel - 900 000 Kč
          2. "Malér" - Jan Saudek - 250 000 Kč
          3. "I like puddle" od Bořka Šípka, Bořek Šípek - 220 000 Kč


Co se stalo s kravami po výstavě? Kde jsou jejich domovy nyní? Jaký je jejich příběh?

Já sama občas nějakou náhodně potkám... vím o některých tzv. firemních i těch soukromých. A nejsou jen v Praze, ony se některé rozutekly ;-)... Tak co, víte o nějaké i Vy?
Pomozte Deníku Metro najít i ostatní!
Pokud byste se chtěli zapojit, zašlete fotografie nalezenců do redakce na mail mms@metro.cz
Zde je výzva Deníku Metro: Pomozte najít krávy z CowParade, které okupovaly roku 2004 celou Prahu


Související články:
Kravky a krávy - Praha (katalog všech krav)
CowParade Prague 2004 začala
COW PARADE 2004 - výstava jako kráva
www.cowparade.com