Dům na ostrově Mustique - David Bowie

Posted on: St, 02/03/2016 - 22:55 By: klarisa

Před necelým měsícem (10. 1. 2016) zemřel David Bowie - svérázný umělec měl přání být rozptýlen na indonéském ostrově Bali... Když si prohlédnete snímky z jedné jeho rezidence, budete blíže pochopení...


Hudebníkovo útočiště v indonéském stylu zmapoval v roce 1992 Architectural Digest... 

"Myslím, že Mustique je Duchampian, že bude vždy poskytovat nekonečný zdroj potěšení," David Bowie.

Robert J. Litwiller, newyorský designer, který dohlížel na projekt prozrazuje, že první pohled od vstupu směřuje přes dva rybníky a bazén Britannia Bay, kde kotví jachta (viz. fotogalerie).


Architekt Arne Hasselqvist navrhnul sérii japonských/skandinávských pavilonů sestupujících dolů ze svahu. Indonéské prvky včetně jávského jídelního pavilonu jsou z ruky designérky Lindy Garland, žijící na Bali.

Veranda ve tvaru podkovy obíhá horní rybník. Teakové průčelí domů z jávské vesnice Kudus byly použity jako fasáda kuchyně. Složitě vyřezávané sloupy jsou inspirovány originály na ostrově Sumbawa.

"Nejste nikdy schopni vidět všechno najednou," říká Litwiller, "a my jsme chtěli s tím, jak procházíte, vytvářet různé nálady, a dát možnost překvapení za tím či oním rohem. Obývací pokoj návrhářka Garland zařídila nábytkem z období 19. století. Na zdi visí sada rytin cca z roku 1825 zachycující pagody v Paganu a Rangúnu. Křišťálový lustr na olej (cca 1850) byl přivezen z Londýna a je jedním z posledních detailů tohoto pětiletého projektu.

"Jsem ranní ptáče," říká Bowie, relaxující na indickém křesle 19. století. "Vstávám mezi pátou a šestou, dám si kávu a čtu několik hodin před tím než ostatní vstanou. A pak tu máme snídani a jdeme na pláž - nic překvapivě originálního. Jedna příjemná věc na domě je, že je rozdělen do malých oblastí, kde se můžete ztratit - a alespoň 8 dní můžete každý den nacházet nová místa. Trochu zde vyřezávám, což jsem nedělal od dob uměleckých studií. "

Osmiboký pavilon pro hosty z kmenů palem a okrasného bambusu (strop) postavil zahradní architekt Michael White na Bali a pak znovu zde na místě. Herní stůl z Jávy doplňují židle plantážníka z 19. století.

"U kamenného vstupu je vyřezávaná teaková stěna z 19. století známá jako "pateanaring panel" což je vnitřní stěna z tradičního domu v centrální Jávě, "vysvětluje Garland.

Volně stojící teakový jídelní pavilon osvětluje anglická lucerna přibližně z roku 1825. Jde o designérskou (Garland) adaptaci ve stylu Yoglo používaném v palácích centrální Jávy. Garland použila vyřezávanou balustrádu, která zachycuje Naga, symbol nesmrtelnosti.

Podlahy jsou ze dřeva přivezeného z Jižní Ameriky. Jedná se o Chlorocardium rodiei (GreenHeart), které je odolné vůči termitům.

“The house is such a tranquil place that I have absolutely no motivation to write things when I’m there,” David Bowie.
 
 

zdroj: Architectural Digest - www.architecturaldigest.com
3. února 2016 22:55 - by klarisa