Labradorit (labradorite)

Posted on: Čt, 07/17/2014 - 15:52 By: klarisa

Název kamene nemá nic společného s rasou psa (labrador), ale je odvozen od charakteristického místa výskytu, kterou je oblast Labrador v Kanadě (poblíž města Nain). Zde ho také roku 1770 nalezl a poprvé pojmenoval český misionář, páter Adolf.

Labradorit (latinsky: Labradorite)

Technický popis: silikát, živec, plagioklas, průhledný až průsvitný, pestrobarevného opalizujícího lesku, dokonalé štěpnosti. Šperkový labradorit je znám pod názvem spektroli. Stupeň tvrdosti: 7,5-8. 
Nápadná je u labradoritu irizující (měňavá) hra barev s kovovým leskem. Tato takzvaná labradorescence vzniká interferencí a zrcadlením na submikroskopických lamelách. Tento lesk je převážně, zelený, modrý, žlutý a fialový. Ve vzácných případech zahrnuje lesk celé barevné spektrum, takovýto ozdobný kámen se poté nazývá spektrolit. Spektrolit byl poprvé popsán roku 1896 v knize "Edelsteinkunde" (Nauka o drahokamech) od Dr. Maxe Bauera. Své jméno však obdržel od finského profesora Aarne Laitakariho kvůli svému duhovému lesku v plném barevném spektru.

Vlastnosti: pro svůj opalizující vzhled může být přiřazen všem energiím, planetám a elementům. Je to vysoce mystický a ochranný kámen, vnáší světlo do života, je kamenem esoterického vědění, zasvěcuje do tajemných mystérií, podporuje rozvoj intuice, přináší nové myšlenky, odstraňuje negativní energie útočící na auru, potlačuje strach, nejistotu, zbytky starých zklamání i z minulých životů, posiluje víru v sama sebe, uklidňuje příliš aktivní mysl, rozbíjí iluze a proniká ke kořenům myšlení, vyvolává potlačované vzpomínky na minulost, přináší sílu a vytrvalost, je kamenem proměny a pomáhá nám v době velkých změn (připravuje tělo a duši na další růst, přináší sílu a vytrvalost).

Léčebné využití: léčí nachlazení, dnu a revmatismus, poruchy očí a mozku, ulevuje napětí při menstruaci, upravuje rovnováhu hormonů, metabolismus, odstraňuje stres, snižuje krevní tlak, hledá a léčí příčiny nerovnováhy. Labradorit lze použít při radionickém léčení a hledání příčin nerovnováhy.

Barvy: šedý až černý s příměsí oranžové, žluté modré či zelené.

Formy: opalizující vzhled vynikne až v opracované podobě... v prodeji jsou pololeštěné kusy (opracovaná jen jedna strana) nebo zcela opracované do různých geometrických tvarů. Další formou jsou řezy. Labradorit se také zpracovává, jako řada dalším minerálů, do tvaru koulí, valíček a dělají se z něj také sošky. Pro svůj atraktivní vzhled se někdy využívá ve stavebnictví pro obklady interiérů.

Užití: ochrana, síla, proměna, esoterika, léčení

Umístění: Noste na horní srdeční čakře, lze rovněž přidržet na potřebném místě nebo jej na ně položit.

Naleziště: Madagaskar, Finsko, Rusko, Indie, USA, Mexico.  

text: www.nefertitis.cz, klarisa


Labradority na snímcích pocházejí z Madagaskaru. 

Štítky