Lapis lazuli (lazurit)

Posted on: Ne, 06/08/2014 - 14:32 By: klarisa

Sumerové i staří Egypťané považovali lazurit - Lapis lazuli - za velmi mocný kámen, za kámen bohů. Některé báje tvrdí, že byl využíván při šamanských a čarodějnických rituálech. Má být schopný nasát měsíční energii a svému nositeli pak dodávat výraznou energii.

Název:   Lapis lazuli (lazurit)

Technický popis: silikát, hlavní složkou je lazurit – sulfoalumosilikát sodíku a vápníku, dále je tvořen pyritem, kalcitem a někdy sodalitem. Je poměrně vzácným kamenem s matným až skelným leskem, průsvitný až opaktní s nezřetelnou štěpností. Po celá tisíciletí působil v Egyptě jako šperkový kámen. Stupeň tvrdosti: 5-5,5.

Léčebné využití: snižuje horečku, krevní obtíže, potlačuje migrénové bolesti hlavy, pomáhá při detoxikaci. Posiluje imunitní systém, pomáhá při respiračních onemocněních, působí na štítnou žlázu a hlasivky, posiluje zrak, snižuje krevní tlak, čistí krev, účinný při nespavosti.

Užití: radost, věrnost, láska, odvaha, ochrana, léčení

Vlastnosti: receptivní kámen, přiřazen planetě Venuši a elementu vody. Povznášející duchovní kámen, výborný pro meditace, přináší klid, působí proti depresi, rychle odstraňuje stres a přináší hluboký klid a mír. Ochranný kámen, především pro děti. Dodává odvahu, zvyšuje psychické vědomí. Udržuje v rovnováze 5. čakru a otevírá 6. čakru. Přináší soucit, poctivost a čestnost. Odstraňuje potíže s komunikací, učí naslouchání druhým. Odhaluje vnitřní pravdu, umožňuje sebevyjádření bez lpění na kompromisech. Podporuje kreativitu, zesiluje myšlenky a vnáší do nich jasný pohled. Upevňuje vztahy, odstraňuje krutost a strádání.

Barva: nejkvalitnější lapis lazuli je tmavě modrý s drobnými zlatavými skvrnkami tvořenými pyritem. S trochou fantazie si můžeme kvalitní lapis představit jako tmavomodrý kámen posypaný zlatými flitry. Naopak v méně kvalitním lapisu jsou zřetelně viditelné žilky bílého vápence. Obecně lze tedy říci, že čím je lapis lazuli tmavší a obsahuje viditelná zrnka pyritu, která na slunci září jako drobné zlaté flitry, tím je také kvalitnější, vzácnější a dražší. Obvykle se tedy vyskytuje jako složenina z modrého lazuritu, dále z kalcitu, sodalitu, pyritu, augitu a dalších příměsí. 

Formy: lapis lazuli se opracovává nejčastěji do geometrických tvarů, dělají se z něj dekorativní předměty a je hojně využívám ve šperkařství

Země původu: Afghánistán, Chile (zde je považován za národní kámen), Itálie, Argentina, USA, Tádžikistán (v blízkosti jezera Bajkal)

Dobíjení: K dobití energie tohoto kamene použijte světlo hvězd.

literatura: www.nefertitis.czwww.wikipedie.cz, Léčivá síla minerálů - Cassandra Eason

Štítky