Mořské varhany - Zadar (Chorvatsko)

Posted on: St, 03/09/2016 - 17:35 By: klarisa

Mořské varhany nebo "morske orgulje", jak by řekli místní, navrhl chorvatský architekt Nikola Bašić. Fascinující spolupráce přírody a člověka funguje v chorvatském Zadaru od roku 2005. Sedmdesát metrů dlouhé mořské varhany mění rytmus vln do skutečné hudby.


Zadar je 3000 let staré město na pobřeží Chorvatska, které bylo téměř zcela zničeno za druhé světové války. Řada jejho antických památek byla navždy ztracena. Roky po přestavbě, která představovala spoustu plánů a ošklivých betonových konstrukcí, mezi nimiž byla i dlouhá betonová pobřeží, přišel oceňovaný architekt Nikola Bašić s nápadem, jak přinést do tohoto místa život a radost. Nyní je místo populární a zajímavé pro turisty, je místem setkávání, odpočinku, ale nebylo tomu tak vždy.  Realizace mořských varhan je vyjímečný architektonický počin, který navrací život zpět do jednoho z nejstarších měst na světě.

A jak to může zní? Poslechněte si...

Mořské varhany - Zadar

Mořské varhany využívají energii větru a vody Jadranu k vytvoření náhodných, ale uklidňujících a harmonických tónů. Voda a vítr vstupuje skrz otvory ve spodní části schodů, odkud jsou směrované do rezonujících komor. Zvuky z těchto komor vystupují skrze otvory podél nejvyšších stupňů. Nevytváří se nesmyslé, chaotické tóny, ale reálná, aktuální hudba.
Představte si, že jdete podél malebného pobřeží Jaderského moře, našlapujete lehce na sadu bílých kamenných schodů... Do schodů jsou vytesané úzké kanálky, které se napojují na 35 píšťal, z nichž každá je naladěna na různé pečlivě uspořádané hudební akordy. Vlny tlačí vzduch do píšťal, které vydávají harmonické a zcela náhodné hudební aranžmá. Ale vy nevidíte, co se děje pod povrchem, zavřete oči a vše co slyšíte je píseň, jakou jste ještě nikdy neslyšeli, jeden zcela unikátní pohyb moře v ten daný okamžik. Tak poslouchejte: tady je to, co zní v ten daný okamžik. Každý jiný den, každý jiný okamžit to bude jiné...

Není pochyb o tom, že byl architekt inspirován hydraulikou, kterou používali už staří Řekové nebo třeba "Wave Organ" (1980) v San Francisku, kde sada zakřivených trubek zesílí zvuky Tichého oceánu. Ale složitá konstrukce mořských varhan v Zadaru je to, co ji odlišuje od ostatních a dělá je obdivovanými.