Paříž - povodeň 1910 a 2016

Posted on: St, 07/06/2016 - 20:47 By: klarisa

Stejně jako Praze, ani zahraničním metropolím se povodně nevyhýbají...  Fotografie letošní velké vody v Paříži porovnal Julien Knez se snímky rekordní povodně z roku 1910.

Před více než 100 lety řeka Seina v Paříži vzrostla o rekordních 8,6 m nad obvyklou úroveň, což způsobilo katastrofu známou jako Velká povodeň v Paříži 1910. V minulých dnech se malebné uličky francouzského hlavního města začaly znovu zalévat vodou. Umělec Julien Knez byl osloven atmosférou strachu a s hrůzou sledoval jak se voda pomalu rozlévá přes náspy řeky. Tentokrát hladina vody kulminovala ve výšce 6,07 m a snímky Juliena ukazují nápadnou podobnost dominant Paříže, měnících se vodami Seiny dnes a roku 1910.

Naposledy, kdy se řeka v Paříži vylila z břehů, způsobila městu škodu téměř 1,5 miliardy dolarů. Části města byly pod vodou téměř dva měsíce. Tentokrát byly záplavy poměrně nečekané, došlo k rozsáhlým uzavírkám dopravy a uzavřeno muselo být i několik slavných muzeí, včetně muzea Louvre a Musée d'Orsay. Tisíce exponátů ze spodních pater muselo být přesunuto jinam. I teď, kdy se hladina vody v Paříži pomalu vrací k normálu, zachycují srovnávací fotografie šokující sílu přírody...

www.mymodernmet.com