Praha je sedmá...

Posted on: Út, 11/17/2015 - 19:49 By: klarisa

Cestovatelský magazín založený v roce 1987, Condé Nast Traveler, vyhlásil anketu "Best Cities in the World: Reader's Choise Award 2015." Více než 128 000 hlasujících čtenářů tak zvolilo 30 nejlepších měst světa (mimo USA).

Na světě je tolik krásných míst, tolik krásných měst, jen těžko bych volila to nejkrásnější. Pro každého má kouzlo něco jiného... někdo má rád shon velkoměsta a užívá si pulsující život New Yorku, někdo se rád toulá romantickými uličkami Benátek a někoho uchvacují mešity, bazary a rušný život Istanbulu... 
Miluji cestování, poznávání nových míst a lidí, jejich historie, architektury a kultury vůbec... myslím, že význam pořekadla "Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem", tady platí stejně. Zároveň jsem ale nesmírně pyšná na svoji zemi a hřeje mě u srdce, když vidím naši matičku Prahu tak vysoko (7. místo), ostatně není se co divit ;-).

Dnes je 17. listopadu 2015 (výročí boje za svobodu a demokracii - Sametová revoluce) a já si uvědomuji, že mít možnost cestovat je dar, který nemá každý, ať už je to z politických či finančních důvodů. Přála bych si, aby každý měl možnost obdivovat krásná místa, kterých je na zemi bezpočet, aby měl každý šanci porozumět a pochopit nejen svou kulturu, ale i ty ostatní.

Výsledky této ankety byly zveřejněny 19. října, tedy před událostmi posledních dní, které se odehrály v Paříži. Už tak bylo na světě dost míst, která byla označena jako riziková... dnes je bohužel situace taková, že těchto míst přibývá a i když si to nechceme připustit, stát se může kdykoli kdekoli cokoli.
Rve mi srdce, když vidím, že se nesmyslně ničí památky, které tu stály mnoho staletí před námi. Rve mi srdce, když vidím nesmyslně umírat lidi i zvířata. Rve mi srdce, když vidím, jak se ničí deštné pralesy, kontaminuje voda, ničí naše planeta.

Přes to všechno věřím a doufám, že máme šanci to změnit, aby i naše děti mohly cestovat a poznávat krásná místa, která vytvořila příroda nebo člověk sám. Je to jen na nás! 30 nejlepších měst světa (mimo USA) podle čtenářů Condé Nast Traveler (www.cntraveler.com)
  1. Florencie (Itálie)
  2. Budapešť (Maďarsko) 
  3. Vídeň (Rakousko)
  4. Sydney (Austrálie)
  5. Paříž (Francie)
  6. Řím (Itálie)
  7. Praha (Česká republika)
  8. Brugy (Belgie)
  9. Kyoto (Japonsko)
10. Londýn (Anglie)
11. Jeruzalém (Izrael)
12. Salzburg (Rakousko)
13. Benátky (Itálie)
14. Barcelona (Španělsko)

15. Tokyo (Japonsko)
16. Kapské město (Jihoafrická republika)
17. Amsterdam (Nizozemí)
18. Lucern (Švýcarsko)
19. Vancouver (Kanada)
20. Edinburgh (Velká Británie - Skotsko) 
21. Siena (Itálie)
22. Madrid (Španělsko)
23. Quebec (Kanada)
24. Victoria (Kanada)
25. Singapore
26. Hong Kong (China)
27. Dublin (Ireland)
28. Shanghai (China)
29. Dresden (Německo)
30. Stockholm (Švédsko) 


Každý znás by asi vybral jinou třicítku a stejně by se nikdo nemýlil, všude je krásně...