Tatobitská tisíciletá lípa

Posted on: Pá, 02/19/2016 - 22:38 By: klarisa

Tatobitská lípa zvítězila v anketě Strom roku České republiky 2015 a díky tomu má šanci stát se i Evropským stromem roku. Zvítězí poprvé v evropské soutěži český příběh?


Tatobitská lípa (Lípa velkolistá - Tilia platyphyllos Scop.)


stáří cca 650 let, Tatobity, Liberecký kraj, Česká republika

Tatobitské lípě se přezdívá tisíciletá, přestože se její věk odhaduje spíše na 650 let. Je opředena mnoha pověstmi, objevuje se v básních a písních. Lípa se stala nedílnou součástí Tatobit a je také součástí obecního znaku a vlajky. 
K zasazení stromu se váže stará pověst, která praví že lípu sázel Kilián se svojí milenkou Hedvikou. Když byla práce dokonána, pronesl Kilián: „Ať nekácí, kdo nezasadil“. Uběhla spousta let a lípa měla být pokácena. Když chtěli dřevorubci začít s prací, ozval se z koruny stromu hlas: „Nesázel jsi, nekácej!“ Dřevorubci se zalekli a lípa byla zachráněna.

Místní kronikář vzpomíná, že již v době jeho mládí byla obezděná (v roce 1923 byla kolem lípy vybudována podezdívka a oplocení spolkem Svoboda) a do prostorné dutiny s lavičkou se dalo vejít schodištěm. V 50. letech se však při bouři odlomila polovina stromu a zbylo torzo, které místní řemeslník zpevnil obručemi. Odlomené zbytky stromu ležely několik let u domu pana Sedláka ladem, až zcela ztrouchnivěly. Nikdo se je neodvážil spálit! V roce 1995 došlo k sanaci dutiny a celkovému ošetření. Obvod torza původní lípy nyní měří úctyhodných 940 centimetrů.
14. června 2006 byly občanským sdružením Dědina vysazeny v obci dvě geneticky identické lípy jako odkaz dalším generacím. 
 
Díky vítězství v národním kole ankety Strom roku (podpořilo ji více než 11 tisíc lidí) se Tatobitská lípa probojovala do celoevropského kola (Evropský strom roku), kde jí svým příběhem konkuruje 14 stromových velikánů z dalších evropských zemí. Je to například 600 let stará lípa z Německa, 700 let starý dub z Estonska, tisíciletý dub z Belgie nebo tisíciletý Dub Bolko z Polska. „V předchozích pěti ročnících se čeští kandidáti umístili na pátých místech. Letos s Tatobitskou lípou míříme výš a věříme, že ji čeští fanoušci podpoří. Je to výzva, loni bylo totiž k vítězství potřeba téměř 60 tisíc hlasů,“ říká Andrea Krůpová z Nadace Partnerství, která lípu do soutěže nominovala. 
 
Hlasování o Evropský strom roku 2016 probíhá od 1. do 29. února 2016 na www.treeoftheyear.org a českého zástupce je možné podpořit kliknutím na jeho profil a potvrzením hlasu. „Zároveň je možné na stránkách přispět na péči o vítězný strom a sdílet prostřednictvím sociálních sítí s ostatními fanoušky fotografii, jak objímáte strom,“ dodává Andrea Krůpová. Pokud by náš strom v silné evropské konkurenci vyhrál, stal by se prvním českým vítězem této ankety. Pro Tatobitskou tisíceletou lípu můžete hlasovat zde...
Slavnostní vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže se uskuteční 20. dubna v Bruselu. 
Na vítězný strom čeká finanční odměna určená na odborné ošetření nebo výsadbu stromů v jeho okolí. V případě vítězství v anketě obec Tatobity využije vyhrané peníze k výsadbě lipové aleje, která by spojovala Tatobity s nedalekou osadou Žlábek. 
  
Šestý ročník mezinárodní ankety Evropský strom roku vyhlašuje Environmental Partnership Association, jejímž členem je Nadace Partnerství. Podporuje ji Evropské sdružení vlastníků půdy (European Landowners´ Organization). Anketa o nejsympatičtější strom Evropy navazuje na národní kola hlasování, která s pomocí nadace uspořádaly jednotlivé státy. Cílem projektu je přimět evropskou veřejnost, aby se zajímala o stromy ve svém okolí a péči o stromy obecně. Anketa Evropský strom roku dokazuje, že téma stromů nevymezují hranice států. Stromy se díky tomuto projektu mohou stát předmětem širší celoevropské debaty.

Nadace Partnersví - www.nadacepartnerstvi.cz
Anketa Evropský strom roku - www.treeoftheyear.org
Anketa Strom roku České republiky - www.stromroku.cz


Související články:
V její dutině byly počaty děti. Teď lípa z Českého ráje dobývá Evropu
Lípa z Tatobit se pere s maďarským dubem
Soutěž krásy mezi stromy vyhrála „tisíciletá“ lípa z Tatobit

Štítky