Verbena bonariensis - Sporýš argentinský

Posted on: Čt, 10/08/2015 - 22:22 By: klarisa

Tento vzdušný a elegantní druh sporýše pochází z Jižní Ameriky (Argentina) a v době květu (červenec - září, říjen) láká z širokého okolí motýly, včely a čmeláky. V Evropě se pěstuje od roku 1737.

 
Rod Verbena zahrnuje více než 250 druhů keřů, polokeřů a bylin z nichž jen některé se dají úspěšně pěstovat v našich podmínkách. U nás se pěstují spíše jako letničky nebo krátkověké trvalky. V mírných zimách nebo s dostatečným zimním krytem mohou přezimovat.

Sporýš argentinský - Verbena bonariensis


Popis: Vzpřímeně rostoucí, drsně plstnatá, trsovitá a řídce větvená mohutná bylina (100 - 150 cm) s atraktivním, rozvětveným květenstvím, které působí ve výsadbách velmi dekorativně. Podobá se řídce olistěnému keři, má čtyřhrannou lodyhu, která je velmi řídce větvená. Celkově působí exoticky.

Květy jsou drobné, fialové, nahloučené v hustých vidlanech. Kvete velmi dlouho (VII - IX) a svou barvou i vůní láká včely, čmeláky i motýli.

Stanoviště: Prospívá na slunečném stanovišti v sušší, propustné zemině (pH neutrální). Její mrazuvzdornost je do - 17°C, je tedy vhodná zimní přikrývka, případně se sama vysévá na stanovišti.

Pěstování: Pěstovat se dá i z výsevu, který provádíme v únoru nebo březnu do truhlíků. Semínka vysejeme na povrch a zatlačíme minimálně. Půda by měla být propustná a je dobré do ní přimíchat trochu perlitu či písku. Ideální teplota ke klíčení je 15 - 18 stupňů. Klíčení je pomalé a nepravidelné. Substrát udržujeme vlhký, pozor na přemokření. Přesazujeme při velikosti rostlin cca 8 cm. Výsadba v květnu, 60 cm od sebe. Verbeny se snadno vysemeňují a objeví se zvláště na slunných stanovištích i další rok.

Použití: letničkové i trvalkové záhony, dá se pěstovat v nádobách, hodí se i k řezu, sušení.


foto: Klára Smílková, Praha 10. 9. 2015