"Vertikální katedrály" - Richard Silver

Posted on: Po, 03/07/2016 - 00:38 By: klarisa

"Vertikální katedrály" je vizuálně ohromující série fotografií Richarda Silvera, která představuje sadu vertikálních panoramatických záběrů kostelů. Každý obraz ukazuje velkolepou architekturu těchto duchovních míst pro konání bohoslužeb s využitím unikátní techniky fotografa.


Richard Silver se narodil v New Yorku (vyrostl v Brooklynu a nyní žije na Manhattanu). Navštívil 76 zemí (v loni jich sám procestoval 12) a více než 226 měst. Ačkoli jeho dřívější profesní dráhy zahrnují vše od počítačové vědy, přes Wall Street k nemovitostem na Manhattanu, vždy měl vášeň pro fotografování a na plný úvazek se mu věnuje od roku 2011. Richard miluje kultovní architekturu, ať už jde o historickou nebo moderní a v každém městě které navštící se věnuje zachycení těchto krásných struktur.
Jeho práce byly vystavovány v muzeích a galeriích po celých Spojených státech včetně Metropolitan Museum of Art, The Skyscraper Museum, LaGrange Art Museum and Krause Gallery in New York.
www.richardsilverphoto.com

Richard Silver se původně v sérii "Vertical Churches" snažil zdokumentovat kostely v New Yorku, poté ale rozšířil svůj záběr na katedrály celého světa.

Fotografie nabízejí divákům dech beroucí pohled na složitě tvořený interiér kostelů. Každý záběr je zkomponován z 6 až 10 fotografií. Velkolepá fotografie napodobuje vizi někoho, kdo stojí přímo v centru příslušného kostela. Každý obrázek nabízí 180ti stupňový pohled, který zachycuje velikost a výšku pečlivě navržených prostorů.


Odpovídá Richard Silver

Jak dlouho trvá vytvoření každá fotografie?
Skutečné focení trvá jen asi minutu, pokud nikdo nestojí v cestě a nepoužiji stativ. Pokud mám čas a použiji stativ, je to asi 5 minut. Skutečná práce ale nastane, když sedím před svým počítačem. Pomocí Adobe Lightroom a Photoshopu dávám dohromady 6-10 fotografií, které vytvoří vertikální panorama, což trvá asi 20 minut. Takže celkově bych řekl, že od začátku do konce trvá každá fotografie asi půl hodiny.

Co vás inspirovalo k rozšíření série Vertical Churches mimo New York?
Vždy jsem na svých cestách fotil kostely a architektura tvoří velkou část mého portfolia. Nyní bych chtěl pokračovat a při svém obléhání měst zjistit, kde je největší množství kostelů. Přál bych si, aby mé portfolio bylo dostatečně velké a abych jednoho dne mohl vytisknout knihu.

Ve svém biografii říkáte "Sdílením svého pohledu nechci jen představit fotografii, ale zprostředkovat své pocity a výhled v určitém okamžiku." Jak byste popsal své pocity, když stojíte v těchto krásných kostelích?
Každý z nich je pro mne jedinečný okamžik. Některé kostely jsou velmi přeplněné turisty, některé jsou zcela prázdné a já se přispůsobuji dané situaci. Když je kostel prázdný, mám čas do sebe více absorbovat pocity z budovy a co reprezentuje, oceňuji jejich klid. Pokud je kostel přeplněný tak, že nemohu dokončit své fotografie, je ten pocit ukvapený a nemá kouzlo. Občas se cítím nepříjemně, když se věřící modlí, mám pocit, že ruším jejich osobní rozjímání. Vždy se snažím být tak tiše jak je to možné, vím, kde jsem.

Který kostel/katedrála/bazilika byla vaše oblíbená, co se týče fotografování? Proč?
Na to je těžké odpovědět. Myslím, že to byla srbská pravoslavná církev v New Yorku. Chodím kolem tohoto velkolepého kostela téměř každý den, ale je otevřen pouze v neděli při bohoslužbách. Řeholní bratr otevřel kostel jen pro mě, abych mohl pracovat v průběhu týdne. Cítil jsem se poctěn, že mohu fotografovat takový krásný kus architektury. Vytisknul jsem fotografie i pro jeho kancelář.

Máte nějaký nezapomenutelný zážitek z fotografování vaší poslední série kostelů?
Na své poslední cestě jsem byl v polském Krakowě. Můj přítel a já jsme se vrátili do kostela St. Marys potřetí, protože se tam dalo fotit každý den jen v určitém čase. Tentokrát jsme se stali svědky obřadu o kterém jsme nevěděli, co znamená. Byly tam ozbrojení vojáci, kostýmy z mnoha různých epoch a 3 lidé manipulovali s velkými sokoly. Ten kostel je tak krásný s královsky modrým stropem a nádherně zdobeným křížem visícím ze krokvemi. Nikdo nemluvil anglicky, takže jsme se nikdy nedozvěděli, co to bylo za ceremoniál.

zdroj: www.mymodernmet.com; www.richardsilverphoto.com

"Vertikální katedrály" a fotografie umístěné horizontálně? No řekla jsem si, že udělám malou změnu a ani vodorovně to není špatné... co říkáte?
Takže teď "Vertikální katedrály" Richarda Silvera horizontálně ;-)...